Jak si vybrat letenku do Austrálie

Nevíte si rady a potřebujete poradit? Na této stránce naleznete přehledné a stručné informace, doporučení a rady, jak si vybrat letenku do Austrálie tak, aby vyhovovala Vašim požadavkům.

Nejčastější chyby při výběru letenky

  • rezervace příletu a odletu do stejné destinace v Austrálii při aktivní dovolené
  • koupě mezinárodní letenky a následné řešení programu
  • koupě mezinárodní letenky a následná rezervace vnitrostátních přeletů

Cena letenky do Austrálie

Cena je pro většinu z nás rozhodující faktor při koupi letenky. Při odletu z Prahy/Vídně je možné koupit letenky za cenu kolem 25.000 CZK, jestliže koupíte letenku v dostatečném předstihu např. půl roku. Letenky mají většinou přísnější storno podmínky a vztahují se na odlety mimo nejhlavnější sezonu. Cena letenky při příletu do jednoho z hlavních měst Sydney, Melbourne, Brisbane a Perth je výhodnější než u ostatních. Neplatí, že letenka je do bližší destinace levnější - např. Darwin nebo Cairns.

Výběr letecké společnosti

Doporučujeme letět se společností, která má silné zastoupení v Praze. Při řešení problémů můžete využít servis v českém jazyce a situace se lépe řeší. I při přerezervování letenky je to jednodušší. Pro let do Austrálie doporučujeme společnosti Korean Air, Emirates a Cathay Pacific.

Doba rezervace letenky

Naši hlavní partneři drží letenku po docela dlouhou dobu (někdy až několik měsíců). Hlavní evropské společnosti a Qantas vyžadují vystavení a uhrazení, co nejdříve (př. max. 7 dní).
Při rezervaci letenky si můžete zvolit, kde budete chtít v letadle sedět (okénko, ulička) nebo pokud máte speciální požadavek na jídlo (př. vegetariánské).

Termín a den odletu

Letenky do Austrálie jsou nejdražší kolem Vánoc a hlavních prázdnin (od poloviny prosince do poloviny ledna a od poloviny července do poloviny srpna). Pátek, sobota a neděle bývají obecně obsazenější a levné tarify rychleji vykoupené. Místo je většinou více v úterý, středu a čtvrtek.

Místo odletu

Praha a Vídeň už nabízejí komfort 1 přestupu do Austrálie a také levné tarify jako ostatní místa v Evropě. Přímo z Prahy odlétají Korean Air a Emirates z Terminálu 1 z Letiště Václava Havla. Do Austrálie se dá letět ze všech hlavních letišť Evropy, např. Cathay Pacific v kombinaci s British Airways nebo ČSA.

Mezipřistání (stop-over) v Asii

Chcete-li se zastavit v Asii, je dobré vybrat si město zastávky a podle toho vybrat leteckou společnost, jinak si budete připlácet při odchylce od klasické trasy. Více naleznete v kapitole Mezipřistání v Asii.

Velikost a váha zavazadel

Povolená váha příručního zavazadla je od 7 do 12 kg podle letecké společnosti. Váha odbaveného zavazadla je pro cestu do Austrálie až 30 kg. Nenechte se však unést, při vnitrostátních přeletech můžete mít v rámci tarifu max. 20 resp. 25 kg.

Délka letu do Austrálie

Délka letu do Austrálie se pohybuje od nejkratšího možného spojení (s Korean Air do Brisbane nebo s Emirates do australského Perthu) 19,5 hodin až po několikadenní cesty, které si můžete zpříjemnit zastávkou v některé z asijských metropolí.

Letenka "open jaw "(rozdílná odletová a příletová destinace)

Letenka do Austrálie s odlišnou destinací příletu a odletu je vhodná pro cestovatele, kteří se do Austrálie chystají jen na krátkou dobu. Letenka "open jaw" se stává velmi oblíbenou a její cena je stejná jako cena normální letenky.
Příklad: při příletu do Sydney a odletu z Brisbane nemusíte absolvovat cestu mezi Brisbane a Sydney, která se dá slušně ujet autem za 2 dny. Cena pronájmu, ubytování, phm a času (2 dny) je minimálně 200 AUD/os. Tyto peníze můžete ušetřit a utratit za aktivity Vaší dovolené.

Časový posun Austrálie

Austrálie se rozkládá na třech časových pásmech. Časový posun Austrálie vůči České republice je + 8 hod. v době letního SEČ, + 10 hod. v době zimního SEČ. Laicky řečeno, oproti České republice žijete v Austrálii v budoucnosti.
Příklad: čas 12:00 poledne dne 11.10. v Sydney jsou 04:00 ráno dne 11.10. v Praze
Tento fakt je dobré zohlednit v případné komunikaci s Vašimi blízkými v Čechách
.